Student Achievers

Students Achievers

 

1

KRITIKA AJIT KUMAR

KV SECTOR-8,R.K.PURAM (I SHIFT)

MAULANA AZAD MEDICAL COLLEGE

2

AKASH

KV SECTOR-8, R.K.PURAM (I SHIFT)

BDS CHENNAI

3

SAHARSH SINGH

KV SECTOR-8, R.K.PURAM (II SHIFT)

MAULANA AZAD MEDICAL COLLEGE

4

HULLAS JINDAL

KV SECTOR-8, R.K.PURAM(I SHIFT)

IIT KANPUR

5

RADHIKA AC

KV SECTOR-8, R.K.PURAM(I SHIFT)

II SER PUNE(KVP4 SENTAR)

6

SUMIT KUMAR YADAV

KV SECTOR-8, R.K.PURAM(II SHIFT)

IIT ROORKEE

7

PRADYUMN SAHU

KV SECTOR-8, R.K.PURAM(II SHIFT)

IIT DELHI

 

·GV Anurag of IXC received gift cheque of Rs. 1000 for securing state rank 8 in Cyber Olympiad.
·Sonam of XA received a cheque of Rs. 5000 From Science Olympiad Foundation under the Girl Child Scholarship Scheme.
·For the 7th international Maths Olympiad 12 students received merit certificates.
·In the 16th National Science Olympiad 8 students received merit certificates.
·Hullas Jindal of class XII cleared the second stage of Kishor Vaigyanik Protsahan Yojna.
Siddharth Biswas of XI A cleared the second level of NTSE and was awarded a scholarship of Rs. 15000/-
Nitish Kar of VIII A stood first at Regional Level Science Exhibition and got 4th rank at National Level Science Exhibition.
Siddharth VP of XC received  Rs. 1000 gift cheque for securing state rank 20 in 16th National Science Olympiad
· Miss Deviya of X-B participated in Delhi State Poster Making Competition and won 1000 rupees Cash Prize on World Aids Day.

 

Abhinaya Sridharan and Saumya Sadhu received Medals of excellence for their ranking amongst the first 25 in International English Olympiad.
Shreyash Joshi of Class III received state rank 5 and got Gold Medal of Excellence at 1st Level of NSO
Abhinaya Sridharan of XII attended the Times NIE Summer Training Programme for aspiring Journalists for 8 days and received the certificate of honour and also had an enriching experience.
·4 students of the school attended an Interactive Session with German Foreign Minister Mr. Frank Walter Steinmeier and his delegates at KV Masjid Moth.
 
·Siddharth Biswas of IX B now in Class XII A received a certificate and Cheque Worth Rs. 2000/- from Directorate of Education for securing 21st Rank in Junior Science Talent Search Exam
·Sandeep Barak of Class XI A selected for National Level participation in Inspire Programme in 2015.
·
· First and second shift students participated in Anuvrath Song Competition at ITO and won the first position In South Zone Group Song competition. The Vidyalaya stood third  in the State Level Group Song competition.
·
·Sweta B Patil of XII D got first position in South Zone  in Solo Song Competition & Second position in Delhi State Level Solo Song.

1. The School Performs on the 66th Republic Day

      Kendriya Vidyalaya Sector-8 R. K. Puram presented a mesmerizing show on the occasion of 66th Republic Day at Rajpath on 26th January 2015. The presentation was titled ‘Tejasvi Yuva Shakti’. A total of 155 students participated. The youth of our Vidyalaya represent the untapped potential of millions of youngsters who would weave a glorious future for the country and are ready to embark on a journey to progress and development. We wish our youth beautiful and promising tomorrows.

 

2.      Seven students of the Vidyalaya were selected for participation in the Jenesys Programme.

·        Kritikka Ajit Kumar - XII C

·        Abhilash Sachin Kulkarni - XII C

·        Divyanashi - XII C

·        Siddharth Raval - XII A

·        Harsh Vardhan - XII B

·        Antariksh Anant - XI A

·        Saral Babu – XI A

3.      Two students of the school – Mohit Kr. Baloda of XII A and Divyanshi Srivastava of XII C participated in the interactive session with Hon’ble HRD Minister Smt. Smriti Zubin Irani at Shastri Bhawan on 17th Nov 2014.

4.      The Vidyalaya contingent (Yuva Shakti) has been selected for participation in the Republic Day Celebrations 2015.

5.      HRD Minister launched ‘Swachh Vidyalaya Abhiyan’ at Kendriya Vidyalaya Sector 8 R.K.Puram on September 25, 2014

Hon’ble HRD Minister, Govt. of India and Chairperson KVS, Smt. Smriti Zubin Irani launched the ‘Swachh Vidyalaya Abhiyan’ at Kendriya Vidyalaya Sector VIII R.K.Puram.She was accompanied by Shri  Jan E Alam -Joint Secretary Secondary Education, MHRD.

The HRD Minister attended the morning assembly of the Vidyalaya which comprised of the prayer—Asato Ma Sadgamaya, tamso ma jyotirgamaya’, Vidyalaya pledge, a thought on cleanliness and a speech inspired by Gandhiji’s ideas on cleanliness.

The Minister enthusiastically participated in the activities slotted under the campaign. She painted a pot, picked up weeds and twigs and swept an area clean. Shri Jan-E-Alam-- Joint Secretary Secondary Education, MHRD, all the KVS dignitaries including the revered Commissioner KVS Shri Avinash Dikshit, respected Deputy Commissioner Shri S.K. Verma and the School Principal Smt Kuldip Kaur also actively participated in the Swachh Vidyalaya Campaign. Smt Smriti Irani, Hon’ble HRM interacted with the students who were participating in the cleanliness drive and asked them about their aims and ambitions. A total number of two thousand students participated in the drive.

6.      Abhinaya Sridharan of XII D was selected for the Times NIE Summer Training Programme  for aspiring Journalists for 8 days and received the certificate of honour.

7.    32 students participated in the 9th All India KV Child Art Exhibition-Art Festival 2014 conducted by KV ONGC, Rajahmundry (Andra Pradesh).

The following three students from first shift and one student from second shift received Gold Medal.

·        Jasdeep Singh- II A    (Group A)

·        Aprana Dwivedi-III C (Group B)

·        Romit Raneja-IX C (Group B)

·        Disha Biwas-VII (Group D) second shift.

Academic Achievement

7.      0.1 % Merit in CBSE in Class XII

·        Priyanka Khoiwal      - Computer Science.

·        Md. Shahnawaz Amin – Economics and History.

·        M. Khaalidah TAnweer- English Core.

·        Akanksha- English Core.

Md. Shahnawaz Amin is the KVS Topper with 97.8% Marks.

Md. Shahnawaz Amin got 100% marks in Economics.

 

Abhishek Rajput of class XII has been nominated for scholarship for higher education (SHE) under Innovation in science pursuit for inspired research to the students who are within top 1% at class XII Examination conducted by CBSE. The scholarship is offered by the Department of Science and Technology, Ministry of Science & Technology, Govt. of India.

 

NCC & Scout and Guide Achievement

·        28 students got NCC ‘A’ Certificate.

·        4 Guides and 2 Scouts qualified for Rajya Puruskar Award.

 

8.      The following student of Class XII 2013-14 are selected in various professional Colleges.

·        Kesav Menon             -           IIT Kharagpur.

·        Pranshu Agarwal       -           IIT Kharagpur.

·        Tanmay Tiwari           -           IIT Roorkee.

·        Priyanka Khoiwal      -           IIT Delhi.

·        Aditya Rajhans          -           NIT.

·        Vedang Mahajan       -           Govt. Medical College Nagpur.

·        Kapil Kumar               -           IIT Delhi

9.      4 students have been selected for scholarship by Delhi Sanskrit Academy and Rashtriya Sanskrit Sansthan. They received Rs. 2500/- each.

·        Kiran D

·        Sidharth Biswas.

·        Raghav Garg.

·        Sweta Suresh.


 

KENDRIYA VIDYALAYA, R.K PURAM SECT-8

NEW DELHI-110022

 

SHIFT-I
ANALYSIS OF CBSE RESULT : 2012 – 2013
LIST OF TOPPERS IN CBSE EXAM

 

 

POSITION

SUBJECT

NAME OF THE STUDENT

MARKS OBTAINED

MARKS IN %

1

Science

GUTTIKONDA APOORVA

483

96.60

1

Commerce

GITANJALI SHARMA

444

88.80

 

 SHIFT-II

POSITION

SUBJECT

NAME OF THE STUDENT

MARKS OBTAINED

MARKS IN %

1

Science

SAURAB BABU

477

95.40

1

Commerce

VIBHOR SHARMA

460

92.00

1

Humanities

SHAKTI MILAN SHARMA

452

90.40

 

SHIFT-I
ANALYSIS OF CBSE RESULT : 2011 – 2012
LIST OF TOPPERS IN CBSE EXAM

POSITION

SUBJECT

NAME OF THE STUDENT

MARKS OBTAINED

MARKS IN %

1

Science

HARSHDEEP SINGH HORA

474

94.8

1

Commerce

KIRAN GARG

465

93.0

                                                                             

SHIFT-II

SHIFT-II
POSITION

SUBJECT

NAME OF THE STUDENT

MARKS OBTAINED

MARKS IN %

1

Science

FARHEEN HASNAT

456

91.20

1

Commerce

MAYANK CHOUDHARY

412

82.40

1

Humanities

SANTOSH KUMAR

440

88.00

 

 

 

 

Subject wise Result Analysis of Class-XII(Shift- I)

 

CLASS XII

APPEARED

PASS

PASS%

SUPPLEMENTERY

PI

SCIENCE STREAM

 

151

 

151

 

100.00

 

NIL

 

72

 

COMMERCE STREAM

 

 

42

 

 

38

 

 

90.47

 

 

4

 

 

60

HUMANITIES STREAM

 

 

NIL

 

 

NIL

 

 

NIL

 

 

NIL

 

 

NIL

 

OVERALL

 

193

 

189

 

97.92

 

4

 

70

CLASS X

207

207

100

NIL

 


 

 

Result Analysis of Class X & XII(Shift-II)

CLASS-XII

APPEARED

PASS

PASS%

SUPPLEMENTERY

PI

SCIENCE STREAM

 

76

 

74

 

97.36

 

2

 

58

COMMERCE STREAM

 

44

 

35

 

79.54

 

9

 

44

HUMANITIES STREAM

 

32

 

31

 

96.87

 

1

 

52

 

OVERALL

 

152

 

140

 

92.10

 

12

 

53

CLASS X

131

131

100

NIL

 

 
 
 
 
KENDRIYA VIDYALAYA, SECTOR VIII, RK PURAM - SHIFT 1
ANALYSIS OF CBSE RESULT : 2011 - 2012
 
LIST OF STUDENTS WHO SECURED 'A1' GRADE IN ALL FIVE SUBJECTS - AISSE : CLASS X
 
Sl. No.
Name of R.O.
Name of the KV
Student Name
Grade
 
1
DELHI
KV R K PURAM SEC 8 - S1
LALIT KIRAN NAIDU POLA          
A1
 
2
DELHI
KV R K PURAM SEC 8 - S1
ABHISHEK KUMAR CHAUBEY          
A1
 
3
DELHI
KV R K PURAM SEC 8 - S1
VIKRANT SINGH                   
A1
 
4
DELHI
KV R K PURAM SEC 8 - S1
PRANSHU AGRAWAL                 
A1
 
5
DELHI
KV R K PURAM SEC 8 - S1
JUHI                            
A1
 
6
DELHI
KV R K PURAM SEC 8 - S1
RAVI SHANKAR                    
A1
 
7
DELHI
KV R K PURAM SEC 8 - S1
ABHISHEK PAHI                   
A1
 
8
DELHI
KV R K PURAM SEC 8 - S1
TIKAM SINGH VERMA               
A1
 
9
DELHI
KV R K PURAM SEC 8 - S1
MAYANK SHARMA                   
A1
 
10
DELHI
KV R K PURAM SEC 8 - S1
M KHAALIDAH TANWEER             
A1
 
11
DELHI
KV R K PURAM SEC 8 - S1
VEDANG BHUSHAN MAHAJAN          
A1
 
12
DELHI
KV R K PURAM SEC 8 - S1
PAARTH VATSA                    
A1
List of students who obtained Merit Certificate in Class XII AISSCE-2012 from KVS
S.No.
Roll No.
Name
Class
  1.  
9159940
Harshdeep Singh Hora
XII Sc
  1.  
9160045
Kiran Garg
XII Comm
  1.  
9160209
Santosh Kumar
XII Arts
 

 

Kumari  Jill Kar, the student of X B of this vidyalaya won Second prize in the All-India-Essay-Writing event 2012 in Category 1( Classs 9-12) among the essays written in Zonal Level in the N.C Region organized by Shri Ram Chandra Mission (SRCM) & United Nations Information Centre for India & Bhutan(UNIC).

 

 

 Khitij Rai of XII C and Hullas Jindal of XB will participate in National Level Quiz completion at KV Vigya Vihar escorted by Mr. R.H. Sharma. 

 RESULTS 
of
CLUSTER LEVEL SOCIAL SCIENCE EXHIBITION
CUM
NATIONAL INTEGRATION CAMP 2012

held at K.V. NO.3 DELHI CANTT ON 5
th & 6th OCT
 (
CLUSTER-II, K.V. NO.3 DELHI CANTT)
Date:06.10.2012
S.No. Name of the Events Name of the Participants Name of the K.V.
5 ENGLISH DEBATE (FOR) Nitika Susan                        K.V. SEC-8 R.K PURAM
6 ENGLISH DEBATE (AGAINST) JillKar                        K.V. SEC-8 R.K PURAM

 

 

II SHIFT

RAHUL MANDAL is a brilliant achiever who has procurred  wonderful rankings nationally and internationally in different examinations

  NCO NSO IMO IEO
SCHOOL RANK I I I I
STATE RANK 320 146 40 2
INTERNATIONAL RANK 3383 2072 549 64

 

 

NAME

CLASS

POSITION

SURAJ

VI A

I

ANKITA

VI C

II

NITISH SATYAWALI

VI C

III

KANIKA RAWAT

VII A

I

ROHAN SINGH

VII D

II

NEHA

VII B

III

SHUBHADEEP

DEEKSHA

VIII D

I

DEBASIS

VIII A

II

GALI MEGHNA

VIII D

III

TIKAM SINGH VERMA

IX D

I

ANANTA VERMA

IX D

II

ANAS DANYAL

IX B

III

HARSHITA RAGHAV

MANISHA RAWAT

X B

X A

I

VAISHALI

X A

II

BIDISHA GHOSH

X A

III

ROHIT SINGH

PRATIBHA PANTHARI

XII A

I

SAMEER KANT

XII B

II

ANANYA

KRITIKA

XII C

III

HOUSE

NAME

CLASS

POSITION

ASHOKA

RACHAN

X A

I

SHIVAJI

ASHIHS MASIH

IX B

II

ASHOKA

ANU KUMARI

X A

III

HOUSE

NAME

CLASS

POSITION

ASHOKA

SHUBHAM KORAL

VIII C

I

RAMAN

SURABHI C H

VI A

II

RAMAN

ASHOKA

VANSHIKA

ABHISHEK

VI A

VIII C

III

HOUSE

NAME

CLASS

POSITION

RAMAN

AISHWARYA

XI A

I

ASHOKA

ASHISH VERMA

XII C

II

RAMAN

SHIVAJI

STOOTI

SHIVANGI

XI A

X D

III

HOUSE

NAME

CLASS

POSITION

RAMAN

SOUMYA

VIII D

I

TAGORE

RASHMI

VIII B

II

TAGORE

JILL

VIII B

III

HOUSE NAME

POSITION

SHIVAJI

I

ASHOKA

II

RAMAN

III

 

NAME

CLASS

POSITION

SUMAN HAZRA

X C

I

ASBHISHEK BHATTACHARYA

X C

II

HARSHITA RAGHAV

X B

III

NAME

CLASS

POSITION

DEV KARTIK SHARMA

XI A

I

AKSHAYAA UPADHYAY

XI C

II

SONAM WANGDI

XI C

III

 

NAME

CLASS

POSITION

AARTI

X D

I

KSHITIJ RAI

X B

II

ADITYA JHA

X C

III

 

NAME

CLASS

POSITION

PRAGYA TIKKU

XI A

I

AKSHAYA UPADHYAY

XI C

II

SHREY SATPATHY

XI C

III

NAME

CLASS

POSITION

SUMAN HAZRA

X C

I

KSHITIJ RAI

X B

II

TANYA

X D

III

HOUSE

NAME

CLASS

POSITION

SHIVAJI

NIKITA

VIII A

I

TAGORE

RAMAN

JILL

PRASHANT

VIII B

VIII D

II

TAGORE

HAINI

VIII B

III

HOUSE

NAME

CLASS

POSITION

SHIVAJI

ARTI

X D

I

SHIVAJI

RAMAN

TANYA

PRANEY

X D

IX C

II

RAMAN

SHWETA

X B

III

NAME

CLASS

POSITION

NITENDER

VI B

I

G. SNEHA

VI A

II

SURAVI

VI B

III

UPASANA GUSAIN

VII B

I

SHILPA VAMANA

VII A

I

ANANYA BAJPAI

VII A

II

GEETA

VII B

III

SHOUVIK CHAKRABORTY

VIII A

I

UTKARSH BAJPAI

VIII A

I

VIJAY LAKSHMI

VIII A

II

MIDHUN M

VIII C

III

SANDHYA CHAUDHARY

IX C

I

MADHUMITA

IX A

II

SAPNA YADAV

IX C

III

ESHA

IX C

III

HIMANI PANWAR

X A

I

SWATI VERMA

XA

II

AMAN GAUR

X B

III

NIDHI

XII C

I

P. JAYA MANASA

XII C

I

BAISHALI

XII B

II

DINESH KUMAR

XII D

III

HOUSE

NAME

CLASS

POSITION

TAGORE HOUSE

PRERNA

XII A

I

TAGORE

CHAITRA

X B

I

SHIVAJI

MADHUMATI

IX C

II

RAMAN

RAVI SHANKAR

XII D

III

HOUSE

NAME

CLASS

POSITION

TAGORE HOUSE

UTKARSH BAJPAI

VIII A

I

ASHOKA HOUSE

ANUKARSH

VIII B

II

RAMAN

SANDEEP

VIII A

III

 

HOUSE

NAME

CLASS

POSITION

ASHOKA

SHIVAJI

ANANYA BAJPAI

ANUSHKA BHANDARI

VII A

VIII B

I

I

TAGORE

UTKARSH BAJPAI

VII A

II

ASHOKA

MEHAK CHAUHAN

VIII B

III

HOUSE

NAME

CLASS

POSITION

SHIVAJI

RAVI

IX C

I

TAGORE

TAGORE

R. SAI KRITHIKA

SURAJ SHARMA

X B

X B

II

II

ASHOKA

NEELANJANA

IX A

III

HOUSE

NAME

CLASS

POSITION

SHIVAJI

KRITI SHARMA

IX C

I

SHIVAJI

SANJUKTA

X A

II

ASHOKA

TAGORE

DEEPALI

RICHA SINGH

IX A

X B

III

III

HOUSE

NAME

CLASS

POSITION

TAGORE

CHAITRA

X B

I

TAGORE

A K HAZEL

X B

II

SHIVAJI

MADHUMATI

IX C

III

HOUSE NAME

POSITION

SHIVAJI

I

TAGORE

II

RAMAN

III

HOUSE

NAME

CLASS

POSITION

ASHOKA

TAGORE

ANUSHKA

K PAWAN SAI

VIII B

VIII A

I

I

TAGORE

UTKARSH BAJPAI

VIII A

II

SHIVAJI

ANANYA BAJAPI

VII A

III

HOUSE

NAME

CLASS

POSITION

TAGORE

PRERNA

XII B

I

RAMAN

SHIVAJI

SONI

LUTHER

XI D

IX C

II

II

SHIVAJI

TAGORE

JYOTI

RICHA

X A

X B

III

III

Rakhi Making Competition

HOUSE

NAME

CLASS

POSITION

ASHOKA

TAGORE

NAMRATA SOM

SIMRAN

VII C

VIII A

I

I

SHIVAJI

SHIVAJI

RAMAN

SAURAV

POOJA

R A SARANYA

VI A

VI A

VII B

II

II

II

SHIVAJI

TAGORE

UPASANA

VAIBHAV

VII A

VII A

III

III

HOUSE

NAME

CLASS

POSITION

SHIVAJI

ASHOKA

POORNIMA

SHIVANI

IX C

IX A

I

I

SHIVAJI

UTKARSH

IX C

II

SHIVAJI

ASHOKA

SHIVANI SHARMA

PRIYADARSHANI

IX C

IX A

III

III

 

 

S.No

Student Name

Ranks

1.

Vishad Malik

II Rank

2.

Ankur Chaturvedi

Participated

3.

Avilash Halder

Participated

4.

Avinash Mayank

Participated

5.

Mohit Bhandari

Participated

6.

Vikas Yadav

Participated

7.

Ashish kumar

Participated

8.

Kulbir Singh

Participated

9.

Rajat Verma

Participated

10.

Varsha

Participated

Hindustan Pratibha Samman2011�

S.No

Student Name

1.

A K Hazel

2.

Chirag Kumar

3.

Shourya Roy

4.

Shalini Kukreti

S.No

Student Name

1.

Kartik Reddy

2.

Nicky

3.

Nilakshi

4.

Kamendra

5.

Viviek Raj

6.

Yadvendar

7.

Adtya Sharma

8.

Keshav Sharma

9.

Mehak

10.

Janvi Ojha

Exibition

S.No

Student Name

1.

Bhavna

2.

Nandini

S.No

Student Name

1.

Komal

2.

Sahil

3.

Varsha

4.

Prachi Bhardawaj

5.

Geetanjali

6.

Abhiral

7.

Roshan Aswal

8.

Khushi Kumari

S.No

Student Name

1.

Bhairavi

2.

Krishna

S.No

Student Name

1.

Saumyadeep Das

S.No

Student Name

1.

Asif ahmad

2

Sherlay Priyadarshini

 

�Namastey Deutschland�- a German language day

 

Thestudents learning German language of Kendriya Vidyalaya Sector 8 R.K.Puram

inthe festival �Namastey Deutschland�- a Germanlanguage day.

 

Theevent had the following features:

 

        

        

        

        

 

 

S.no.

Name

Class

Game

1.

Sweta

VIII B

Skating

2.

Vaishali

VB

Skating

3.

Kavita

XII

Volley Ball

4.

KP.Pradeep

VIII C

Skating

5.

Chetan Sharma

IX B

Skating

6.

Sumit Kumar Singh

X A

Skating

7.

Amit Kumar Shah

XII C

Skating

8.

Alok Gusain

X A

800m

1500m Atheletic

9.

Bhupender Singh

VIII

U-16 Cricket

10.

Ayush Negi

VI A

Boxing

11.

Aditya Sharma

IX C

Lawn Tennis

12.

Arif Khan

XI D

Volley Ball

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Following students havebeen awarded with Inspire Award warrant of Rs.5000/- :-

S.No.

Student's Name

1.

A. Shiva Shankar

2.

Kumar Kartikey

Issued by Ministry of Science & Technology, Govt. of Indiathrough KVS (HQ) for preparing Science Project Model for participation atNational Level.

 

 

 

Following students havewon Gold Medal in National Cyber Olympiad'2011:-

1. Rahul Mandal IV

2. RagavendiramVII

3. Adel Neyaz IX

4. ArpindAnand X

*City Rank-79, NationalRank-903

 

 

 

 

S.no.

Name

Class

Medal

1.

Utkarsh Goel

X C

2 Silver, 1 Bronze

2.

Gandhav Goel

VIII A

2 Bronze

 

S.no.

Name

Class

Medal

1.

Utkarsh Goel

X C

2 Silver, 1 Bronze

2.

Gandhav Goel

VIII A

2 Bronze

S.no.

Name

Position

1.

Kartikey

5th

 

S.no.

Name

Class

Medal

1.

Utkarsh Goel

X C

2 Silver, 1 Bronze

2.

Gandhav Goel

VIII A

2 Bronze

 

 

 

 

GITA SAAR CONTEST 2015

 

RESULT

 

(SCHOOL LEVEL GOLD MADALIST)
CLASS WISE

 
 

S.NO

NAME

CLASS

SECTION

 

1

RAGINI RAJPUT

III

 

 

2

UDITI

IV

A

 

3

MANISH CHAUHAN

V

C

 

4

MRUDUL MAANAS

VI

C

 

5

AYUSH KUMAR

VII

C

 

6

TUSHAR SHARMA

IX

B

 

7

GEETANJALI COLARI

VIII

A